Παρασκευή 7 Μαΐου 2010

Αυλαία με 11 μετάλλια για την Ανατ. Αττική

Aπό τους 20 μαθητές-τριες των Γυμνασίων και Λυκείων που μετείχαν στους αγώνες οι 11 κέρδισαν από ένα μετάλλιο (7 χρυσά, 3 αργυρά και 1 χάλκινο). Από αυτούς οι 2 (αντί για 4 που είχαν δικαίωμα) επιλέχθηκαν από το ΣΕΓΑΣ για τη Μόσχα, όπου θα διεκδικήσουν το εισιτήριο για συμμετοχή στην Ολυμπιάδα Παίδων- Κορασίδων στη Σιγκαπούρη

Θριάμβευαν  οι μαθητές και μαθήτριες των Γυμνασίων και Λυκείων της Ανατολικής Αττικής, που μετείχαν στο 54ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Σχολικών Αγώνων Στίβου Ελλάδας- Κύπρου, οι οποίοι έγιναν στο Δημοτικό στάδιο Σχηματαρίου Ευάγγελος Δεπάστας στο διάστημα 3-4 και 5 Μάη. Είναι χαρακτηριστικό ότι η ομάδα των 20 μαθητών- τριών από τα Γυμνάσια και Λύκεια της Ανατ. Αττικής, που συναγωνίστηκαν με τους 460 περίπου συναθλητές- τριες Σχολείων από όλη την υπόλοιπη Ελλάδα, κατέκτησαν συνολικά 11 μετάλλια, από τα οποία 7 ήταν χρυσά, 3 αργυρά και 1 χάλκινο.
   Αξίζει  εδώ να σημειωθεί, ότι ο ΣΕΓΑΣ επέλεξε τελικά μόνο 2 μαθητές– τριες Λυκείων (αντί για 4 που εκπλήρωσαν το βασικό κριτήριο) για τους προκριματικούς αγώνες της Μόσχας, όπου θα διεκδικήσουν- στον αγώνα με τους συναθλητές και συναθλητριές τους από τις άλλες χώρες της Ευρώπης- το εισιτήριο για τους Ολιμπιακούς αγώνες Παίδων Κοραρασίδων που θα γίνουν τον ερχόμενο Αύγουστο στη Σιγκαπούρη. Συγκεκριμένα, προκρίθηκαν να μετάσχουν στους προκριματικούς αγώνες επιλογής της Μόσχας (θα γίνουν στο 3ήμερο 23-24 και 25 Μάη 2010), είναι η Μαργαρίτα ΤΣΙΟΥΤΣΙΟΥΜΑΝΟΥ (100 μ) και ο Αριστείδης ΜΗΣΙΑΡΗΣ (3000μ). Αντίθετα, αποκλείστηκαν από τη διοίκηση του ΣΕΓΑΣ - αν και δικαιούνταν να μετάσχουν αφού κέρδισαν την 1η θέση και άρα εκπλήρωσαν το βασικό κριτήριο για τη συμμετοχή στη εθνική ομάδα που θα πάει στη Μόσχα- οι αθλήτριες, ΤΟΚΑ Ελπίδα (400μ εμπόδια) και Τατιάνα ΓΚΟΥΣΙΝ (Ύψος). Θέλουμε να πιστεύουμε ότι- μετά και τις σχετικές ενστάσεις που υποβλήθηκαν- η διοίκηση του ΣΕΓΑΣ θα επανεξετάσει την μη επιλογή ορισμένων αθλητών- τριών για τη Μόσχα.
      Σύμφωνα με τα αναλυτικά στοιχεία 8 μετάλλια (5 χρυσά και 1 αργυρό) κέρδισαν οι μαθητές- τριες των Γυμνασίων και τα υπόλοιπα 5 (2 χρυσά, 2 αργυρά και 1 χάλκινο) μοιράστηκαν οι μαθητές- τριες των Λυκείων. Οι επιδόσεις που σημείωσαν οι μαθητές και μαθήτριες των Γυμνασίων και Λυκείων της Ανατ. Αττικής (με βάση τον καλύτερο χρόνο, άλμα ή την καλύτερη ρίψη) σε κάθε αγώνισμα (στην παρένθεση η περιοχή του Σχολείου), είναι οι ακόλουθες:
      ΓΥΜΝΑΣΙΑ
  • ΚΩΝΣΤΑΝΤΗΣ Κων/νος (Παλλήνης) 1η θέση και χρυσό στα 300μ. εμπόδια, με χρόνο 40,68.
  • ΠΕΡΙΣΤΕΡΗΣ Αλέξανδρος (Παιανίας) 1η θέση και χρυσό στα 100μ εμπόδια με χρόνο14,21.
  • ΒΛΑΧΟΥ- ΕΥΣΤΑΘΙΟΥ Μαρία 1η θέση και χρυσό μετάλλιο στα 300μ εμπόδια με χρόνο 46,30.
  • ΜΑΣΩΝΟΥ Άναμπελ (Βούλας) 1η θέση και χρυσό στα 300μ με χρόνο 42,22.
  • ΣΤΕΦΑΝΙΔΟΥ Γεωργία 1η θέση και χρυσό στο επί κοντώ με άλμα 3,40μ.
  • ΚΟΝΤΟΣ Φίλιππος (Ζηρίδη) 2η θέση και αργυρό στο τριπλούν, με άλμα 13,27μ.
  • ΣΑΡΑΝΤΟΣ Σάββας (Πικερμίου) 4η θέση στα 150μ, με χρόνο 17,730. Έχασε το χάλκινο μετάλλιο για 7 χιλιοστά του δευτερολέπτου από τον 3ο που τερμάτισε με χρόνο 17,723).
ΛΥΚΕΙΑ
  • ΜΗΣΙΑΡΗΣ Αριστείδης (Βούλας) 1η θέση και χρυσό στα 2000μ Φυσ. Εμπόδια με χρόνο 6,15,71
  • ΤΟΚΑ Ελπίδα (Καλάμου) 1η θέση και χρυσό στα 400μ εμπόδια με χρόνο 1,03,85.
  • ΤΣΙΟΥΤΣΙΟΥΜΑΝΟΥ Μαργαρίτα (Αχαρνών) 2η θέση και αργυρό στα 100μ με χρόνο 12,77.